SŁOWO ARCYBISKUPA METROPOLITY POZNAŃSKIEGO STANISŁAWA GĄDECKIEGO PRZED KORONACJĄ CUDOWNEGO WIZERUNKU

MATKI BOŻEJ UZDROWIENIA CHORYCH W SMOLICACH

 Umiłowani Archidiecezjanie!

            Już za tydzień, w sobotę, dnia 9 września 2023 roku nasza archidiecezja przeżywać będzie niezwykle ważne i uroczyste wydarzenie ukoronowania na prawie papieskim cudownego wizerunku Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach.

            Uroczystości koronacyjne rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 11.00, której będzie przewodniczył i wygłosi słowo Boże Legat Ojca Świętego Franciszka, Jego Eminencja ks. Kardynał Dominik Duka OP, emerytowany metropolita praski i prymas Czech.

            Według dostępnych źródeł historycznych obraz Matki Bożej, który jest jedną z pierwszych replik Wizerunku Jasnogórskiego trafił do kościoła w Smolicach w XIV wieku za sprawą benedyktynów z Lubinia, którzy byli budowniczymi tamtejszej świątyni.

            Kult Matki Bożej trwa po dziś dzień. W sposób szczególny do Smolic przybywają ludzie chorzy, którzy dają świadectwo otrzymanych przez ręce Matki Najświętszej łask i cudów od Miłosiernego Boga. Dlatego też Maryja w łaskami słynącym wizerunku czczona jest pod wezwaniem Uzdrowienia Chorych.

            Mamy przekonanie, że ukoronowanie papieskimi koronami wizerunku Maryi wyrazi naszą wdzięczność Panu Bogu za dar i obecność w naszym życiu Najświętszej Maryi Panny oraz wpłynie na dalszy rozwój kultu i pobożności maryjnej w Archidiecezji Poznańskiej.

            Raz jeszcze - wraz z moimi Biskupami Współpracownikami - pragnę zaprosić Drogich Archidiecezjan, kapłanów i osoby życia konsekrowanego na uroczystość koronacji w Smolicach, w wszystkich chorych i cierpiących proszę o modlitwę i ofiarowanie swojego cierpienia w intencji błogosławionych owoców koronacji i dobrego przygotowania tego wydarzenia.

            Szczególne zaproszenie kieruję do wiernych świeckich z dekanatów jutrosińskiego, rawickiego, krobskiego i gostyńskiego, którzy mają najbliżej do Smolic i wielokrotnie doświadczali opieki i wstawiennictwa Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Proszę Was wszystkich, abyśmy jak najliczniej spotkali się u stóp naszej ukochanej Niebieskiej Matki.

            Jednocześnie przypominam, że wszystkie ważne informacje dotyczące uroczystości znajdują się na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej i Sanktuarium w Smolicach.

            Z serca Wam, Drodzy Archidiecezjanie dziękuję i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

Poznań, dnia 31 sierpnia 2023 roku

  1. 4524/2023 

 

† Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Polecamy

Polecane modlitwy

Polecane modlitwy

"Święty Rochu, Błogosławionym tyś obrońcą i Patronem morowego powietrza, proś za nami Pana Boga, aby nas minęła morowa plaga, tak nam Boże daj" AD 1709

Polecane modlitwy

Intencja Żywego Różańca na czerwiec:

Módlmy się o dary Ducha Świętego dla naszych księży

Parafialny FB

 


STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH WOBEC MAŁOLETNICH  <LINK>

Kościół w obiektywie